Yhteinen kirkkovaltuusto 2019-2022

 

Paananen Jukka, pj
Snellman Hans, vpj

Kokkolan suomalaisesta seurakunnasta:
Aho Annu
Annala Heini
Haapasaari Emma
Hulkko Pekka (1.1.2019–31.12.2019 ja 1.10.2020-31.12.2022)
Isotalus Tiina (1.1.2019–31.12.2019)
Jyrinki Kirsti
Kellosalo Anne (1.1.2019-31.8.2021)
Kinnunen Erkki
Kuusniemi Hannu
Leivo Marjaana
Läspä Sirpa
Nurmi Pekka
Nyakwama Minna
Paananen Jukka
Passoja Merja
Pensaari Paula
Rytioja Antti
Salmi Marjo
Sarkkinen Mika
Store Ida-Emilia
Suonsyrjä Ilkka
Sykäräinen Sakari
Syrjälä Tommi
Taskila Petri
Teerikangas Kristiina
Urpilainen Pirjo
Valli Eemeli (1.1.2019-30.9.2020)
Virkkala Touko (1.9.2021-31.12.2022)

Kokkolan ruotsalaisesta seurakunnasta:
Bäck Solveig
Haals Benita (1.1.2019–31.12.2019)
Kankkonen Niklas
Lindqvist Mikael
Petersson Thomas
Sandell Torbjörn
Smedjebacka Sonja
Snellman Hans

Kaustisen ja Ullavan seurakunnasta:
Hanhikoski Kari
Kentala Jussi
Kettu Terttu
Linnarinne Tanja
Myllymäki Raimo
Salo Oili

lviän seurakunnasta:
Hankaniemi Leena
Honkala Ville (1.6.2020-31.12.2020)
Jylhä Harri
Kallinen Markku (1.2.2020–31.12.2022)
Kivistö Irja
Luoma Otto (1.1.2019-31.5.2020)
Muuraiskangas-Nissilä Tuula (1.1.2019–31.1.2020)
Timlin Juhani

Lohtajan seurakunnasta:
Haverinen Risto
Hernesmaa Taisto (1.12.2020–31.12.2022)
Hyyppä Pentti
Niemi Heikki (1.1.2019–30.11.2020)
Orjala Vuokko

Halsuan seurakunnasta:
Hietalahti Paavo (1.1.2020–31.12.2022)
Lindfors Kalevi (1.1.2020–31.12.2022)
Mikkonen Hannu (1.1.2020–31.8.2021)

Puheenjohtajan nuija.

Yhteinen kirkkovaltuusto

  • on seurakuntayhtymän ylin päättävä elin
  • valitaan seurakuntakuntavaaleilla neljän vuoden välein
  • päättää veroprosentista, tilinpäätöksestä ja talousarviosta
  • perustaa ja lakkauttaa yhtymän ja myös seurakuntien virat
  • valitsee hallintojohtajan
  • päättää suuremmista rakennushankkeista
  • päättää hautapaikkamaksut
  • valitsee jäsenet yhtymän johtokuntiin

Yhteisen kirkkovaltuuston kokoukset ovat avoimia, niitä voi kuka tahansa tulla seuraamaan.

Kokkolan seurakuntayhtymän yhteisen kirkkovaltuuston 51 paikkaa jakaantuvat seurakuntien kesken seuraavasti:

  • Kokkolan suomalainen seurakunta 25 jäsentä
  • Kokkolan ruotsalainen seurakunta 7 jäsentä
  • Kaustisen ja Ullavan seurakunta 6 jäsentä
  • Kälviän seurakunta 6 jäsentä
  • Lohtajan seurakunta 4 jäsentä
  • Halsuan seurakunta 3 jäsentä

Kädet osoittamassa pöytäkirjan tekstiä.

Yhteisen kirkkovaltuuston pöytäkirjat

Alta löydät vuosien 2019-2021 pöytäkirjat. 1.11.2020 jälkeen julkaistut pöytäkirjat ovat saavutettavia.

Vanhempia pöytäkirjoja voit tiedustella hallintosihteeri Susanna Herleviltä.