Yhteinen kirkkoneuvosto 2021-2022

puheenjohtaja
Per Stenberg
per.stenberg@evl.fi
050 314 7310

varapuheenjohtaja
Hannu Kuusniemi
hannu.kuusniemi@hotmail.fi
040 829 2765

Jäsenet

Mauri Autio
Kokkolan suomalainen seurakunta
mauri.autio@hotmail.com
040 563 8419

Riitta Hänninen
Kokkolan suomalainen seurakunta
hanrii@hotmail.com
045 7834 7622

Marjaana Leivo
Kokkolan suomalainen seurakunta
marjaana.leivo@gmail.com
0400 613 251

Paula Pensaari
Kokkolan suomalainen seurakunta

Antti Rytioja
Kokkolan suomalainen seurakunta
antti.rytioja@gmail.com
044 5220 836

Torbjörn Sandell
Karleby svenska församling
torbjorn.sandell@hotmail.com
050 308 6326

Catarina Silvander
Karleby svenska församling
catarina.silvander@villaelba.fi
050 5568 377

Oili Salo
Kaustisen ja Ullavan seurakunta
oilisalo57@gmail.com
040 736 3857

Leena Hankaniemi
Kälviän seurakunta
leenahankaniemi@gmail.com
044 325 0769

Harri Jylhä
Kälviän seurakunta
harri.jylha@anvianet.fi
050 528 9988

Pentti Hyyppä
Lohtajan seurakunta
p.k.hyyppa@gmail.com
050 505 9912

Paavo Hietalahti
 Halsuan seurakunta
paavo.hietalahti@hietalahtijapojat.fi
0400 669 322

Puheenjohtajan nuija sekä kirjoja.

Yhteinen kirkkoneuvosto

Yhteinen kirkkovaltuusto kokoontuu 4-6 kertaa vuodessa. Pienempiä asioita hoitamaan se valitsee yhteisen kirkkoneuvoston. Yhteiseen kirkkoneuvostoon kuuluu puheenjohtaja, varapuheenjohtaja ja 12 jäsentä. 

Yhteisen kirkkoneuvoston tehtävät:

  • toimeenpaneva elin, joka panee toimeen kirkkovaltuuston päätökset
  • valmistelee kirkkovaltuuston käsittelyyn tuotavat asiat
  • päättää pienemmistä hankinnoista
  • päättää metsän, maa-aineksen ja turpeen myynnistä
  • vahvistaa seurakuntayhtymälle tulevat muut maksut kuin hautapaikkamaksut
  • päättää kassalainan ottamisesta ja sijoitustoiminnasta
  • valitsee yhtymän työntekijät
  • päättää yhtymän ja sen seurakuntien budjettiraameista
  • puheenjohtajana toimii joku yhtymän seurakuntien kirkkoherroista. 1.7.2019-31.12.2020 puheenjohtajana toimii Kokkolan ruotsalaisen seurakunnan kirkkoherra Per Stenberg.

Yhteisen kirkkoneuvoston pöytäkirjat

Alta löydät vuosien 2019-2021 pöytäkirjat. 1.11.2020 jälkeen julkaistut pöytäkirjat ovat saavutettavia.

Vanhempia pöytäkirjoja voit tiedustella hallintosihteeri Susanna Herleviltä.